Novinky v daních 2016 IV. – kontrolní hlášení DPH

Novinky - Archiv
kontrolni-hlaseni

Rok 2015 se nelítostně překulil do poslední třetiny. Během své cesty na sebe nabalil nepříjemnou novotu – kontrolní hlášení DPH. Nechme stranou, proč a jak to „ti nahoře“ vymysleli, protože tím si stejně neulevíme.

Kontrolní hlášení není náhradníkem daňového přiznání, ale jedná se o zcela nový soubor právních norem. Podle finanční správy vychází podoba hlášení z evidence pro účely DPH, kterou jsou plátci daně povinni vést dle § 100 zákona o DPH.
Lidskými slovy se podnikatelé a živnostníci dostanou pod ještě silnější lupu Ministerstva financí. Právnické osoby se budou muset „poslušně hlásit“ každý měsíc, fyzické osoby jednou za tři měsíce.

Kdo se z toho vykroutí?
Štěstí mají osoby, které nejsou plátci a identifikované osoby (§ 6g až § 6l zákona o DPH). Kontrolnímu hlášení se také vyhnou plátci, kteří uskuteční pouze plnění osvobozená od daně bez nároku na odpočet daně či neuskuteční za zdaňovací období žádná zdanitelná plnění s místem plnění v tuzemsku.
Nepodáš, dostaneš automaticky přes prsty.

Kličkované mezi kontrolními hlášeními se vyhněte obloukem. Když ho podáte dodatečně (po řádném termínu) bez vyzvání, pokuta 1 000 Kč vás nemine. Držte si peněženky, jedeme dál. Podáním v náhradní lhůtě po vyzvání správce daně „vypláznete“ 10 000 Kč. Mám pokračovat dál? Nikomu bych nepřál, aby to dotáhl až na pokutu 50 000 Kč, když kontrolní hlášení nepodá ani v náhradní lhůtě.
Líbí? Nelíbí? To je fuk. Kontrolní hlášení DPH se na vás chystá zaklepat společně s rokem 2016.

Nevíte si rady? Kontaktujte naše daňové poradce.