kontrolni-hlaseni

Novinky v daních 2016 IV. – kontrolní hlášení DPH

Rok 2015 se nelítostně překulil do poslední třetiny. Během své cesty na sebe nabalil nepříjemnou novotu – kontrolní hlášení DPH. Nechme stranou, proč a jak to „ti nahoře“ vymysleli, protože tím si stejně neulevíme.

Kontrolní hlášení není náhradníkem daňového přiznání, ale jedná se o zcela nový soubor právních norem. Podle finanční správy vychází podoba hlášení z evidence pro účely DPH, kterou jsou plátci daně povinni vést dle § 100 zákona o DPH.
Lidskými slovy se podnikatelé a živnostníci dostanou pod ještě silnější lupu Ministerstva financí. Právnické osoby se budou muset „poslušně hlásit“ každý měsíc, fyzické osoby jednou za tři měsíce.

Kdo se z toho vykroutí?
Štěstí mají osoby, které nejsou plátci a identifikované osoby (§ 6g až § 6l zákona o DPH). Kontrolnímu hlášení se také vyhnou plátci, kteří uskuteční pouze plnění osvobozená od daně bez nároku na odpočet daně či neuskuteční za zdaňovací období žádná zdanitelná plnění s místem plnění v tuzemsku.
Nepodáš, dostaneš automaticky přes prsty.

Kličkované mezi kontrolními hlášeními se vyhněte obloukem. Když ho podáte dodatečně (po řádném termínu) bez vyzvání, pokuta 1 000 Kč vás nemine. Držte si peněženky, jedeme dál. Podáním v náhradní lhůtě po vyzvání správce daně „vypláznete“ 10 000 Kč. Mám pokračovat dál? Nikomu bych nepřál, aby to dotáhl až na pokutu 50 000 Kč, když kontrolní hlášení nepodá ani v náhradní lhůtě.
Líbí? Nelíbí? To je fuk. Kontrolní hlášení DPH se na vás chystá zaklepat společně s rokem 2016.

Nevíte si rady? Kontaktujte naše daňové poradce.

priznani-elektronicky

Novinky v daních 2016 III. – Daňové přiznání 2016 pouze elektronicky

Světe div se, ale daňový subjekt si žádný rok neodpočine. Loni se řada podnikatelů naučila podávat elektronická daňová přiznání pomocí datových schránek a na rok 2016 se chystají další „příjemné“ změny.

Už to vypadá, že v roce 2016 nebudete moci podávat daně pomocí datových stránek, ale prostřednictvím daňového portálu – aplikací EPO. Ještě však není všem dnům konec. Je totiž možné, že tento návrh sněmovnou neprojde.

Daně se mění a my musíme měnit své návyky s nimi.

 

Novinky v daních 2016 II. – Režim reverse-charge

Režim reverse-charge přibral Reverse-charge neboli režim přenesení daňové povinnosti se pro rok 2016 rozšíří na nemovité věci plátci, který nemovitou věc dodává (uplatní daň podle § 56 odst. 5 zákona o DPH). Není to první ani poslední přidávání položek – během letoška totiž přibylo na dodání mobilních telefonů, zařízení s integrovanými obvody, herních konzolí, tabletů, notebooků, ale také obilovin a technických plodin.

dph-priznani

Novinky v daních 2016 I. – Kontrolní hlášení DPH na rozehřátí

Začátek nového roku plný prázdných lahví od šampaňského, poznamenaný bolehlavy a v neposlední řadě start změn v oblasti daní. Abyste si leden následujícího roku užili bez starostí, buďte ve střehu už teď. Na podnikatele se chystá várka daňových změn. Není špatné je mít „zmáklé“ v předstihu.

Kontrolní hlášení DPH na rozehřátí
Pro běžného podnikatele přibývá další byrokratická povinnost. Daňová novinka v podobě kontrolního hlášení DPH slibuje minimalizaci daňových úniků. Všichni plátci daně z přidané hodnoty, především živnostníci a malé firmy, tak nebudou potřebovat výkazy DPH, ale budou podávat kontrolní hlášení – právnické osoby jednou měsíčně, fyzické osoby čtvrtletně.

Vláda přišla s kontrolním hlášením jako s nástrojem proti tzv. karuselovým podvodům, které stojí stát velké daňové úniky. Idea je to krásná, snad to neodnesou menší daňoví poplatníci.

danovy-poradce-jak

Daně, daně, daně. Jak správně na ně?

Chcete ušetřit na daních co nejvíc?

Nebaví Vás prodírat se tunami papírů a ztrácet nervy nad formuláři, se kterými si nevíte rady? Investice do daňového poradce se Vám vrátí hned.

Ať už podáváte daňové přiznání, nebo zakládáte novou společnost, daně Vás budou provázet dennodenně. S finančním úřadem to nebylo nikdy lehké, tak je s ním vypořádat? Poradím Vám, jak a proč vybrat daňového poradce.

Proč se svěřit do péče daňového specialisty?
Už od svého vzniku patří daně mezi nejchoulostivější témata. Někteří o jejich funkci pochybují, jiní se jich bojí. Je to pochopitelné, protože pro nezkušené lidi jsou daně hororem. Pokud začínáte podnikat nebo necháváte daňové přiznání na poslední chvíli, daňového poradce vybírejte pečlivě a včas. Přesvědčím Vás, že služby daňového poradce mají smysl.

1. Vyplatí se to?
Možná si řeknete, že daňový poradce je drahý, a že pár papírů přece zvládnete sami. Věřím, že pro Vás vyplnění daňového přiznání problém není. Jenže daně se s Vámi táhnou celým rokem a při posuzování náročných finančních transakcí se bez „profíka“ neobejdete. Zkuste si spočítat, kolik hodin strávíte brouzdáním na internetu a hledáním informací, jak to všechno správně sepsat? Není efektivnější věnovat se vlastní práci, která hravě zaplatí práci daňového poradce?

2. Klička sem, klička tam a peníze jsou doma
Vybrali jste si daňového poradce, uspořili pár hodin ze svého volného času a nějakou tu korunu. Teď Vám řeknu, že můžete ušetřit ještě víc. Co dělá specialista na daně celé dny? Daně. Zkrátka – daňový poradce zná zákony dokonale. Ví, co si může dovolit a samozřejmě zná i spoustu kliček. Co to znamená pro Vaši peněženku? Peníze navíc. Daňové zákony jsou labyrint, ze kterého zná nejlepší zkratku pouze odborník. Až porovnáte vlastní daňové přiznání, a to od profesionála, zjistíte, že se daňový poradce vyplatí.

3. Tříměsíční časový polštář
Daňový poradce se hodí všem společnostem a podnikatelům, kteří nestíhají z finančních nebo administrativních (účetní nestíhá) důvodů. Jakmile oznámíte, že se o Vás bude starat daňový poradce, máte nárok na tříměsíční odklad platby daně a odvodů: s poradcem se podání přiznání a platba daní posouvá na konec června. Není příjemné mít 3 měsíce navíc?

Už víte, že daňového poradce potřebujete. Jak by měl Váš „pomocník“ vypadat?

Když si kupujete košili, nesáhnete po prvním modelu. Stejně tak byste měli postupovat při výběru daňového poradce. Pár základních rad Vám ukáže správný směr:

  • prověřte kvalifikaci a zkušenosti – nevybírejte člověka bez platného certifikátu, vyvarujte se nezkušeným daňovým poradcům
  • jednotlivec versus specializované kanceláře – pokud si chcete být opravdu jisti kvalitou, svěřte se větší kanceláři. Víc hlav toho víc ví
  • reference jako výkladní skříň – nechte si poradit od známých nebo si prohlédněte reference daňového poradce
  • čím blíž, tím líp – není rozumné jezdit za daňovým poradcem přes celou republiku. Jelikož budete využívat služby často, zvolte dostupnou lokalitu
  • nestřídejte poradce jako ponožky – se stálým daňovým poradcem si můžete domluvit kompletní i částečné služby, žádná legislativní skutečnost Vám tak neuteče
  • cena nerozhoduje – nenechte se zmást příliš nízkou, či příliš vysokou cenou. Zaměřte se raději na portfolio služeb tak, aby Vám daňový poradce poskytl opravdu to, co potřebujete

Ještě pochybujete o potřebě daňového poradce??

1430413809_pen_stroke_sketch_doodle_lineart_207-512

Víte, že…

  • dědění je osvobozeno od daně pro všechny skupiny osob  dokonce i pro osoby právnické
  • darování je tzv. bezúplatný příjem, který se zdaňuje daní z příjmů (sazba daně 15%). Osvobozeny od daně jsou osoby v linii řady přímé a vedlejší…sourozenci, strýc, teta, synovec, neteř + osoby ve společné domácnosti podobně jak to platilo za existence daně darovací…..Na tyto příjmy v nepeněžní podobě není třeba nechat dělat ani odhad, pokud se ale např. obdarovaný rozhodne prodat získanou nemovitost darem, bude odhad potřebovat pro vykázání výdaje k příjmu z prodeje.
  • od 1.1.2015 nová povinnost pro občany ohlašovat finančním úřadům osvobozené příjmy ( např. dary , které jsou osvobozeny od daně ). Jde o hodnoty nad 5 mil. Kč a které nedokáže úřad zjistit z rejstříků a evidencí např. z údajů na Katastrálním úřadu.V opačném případě hrozí sankce až do výše sazby daně.
  • povinnost podávat podání elektronicky pokud má poplatník zpřístupněnou datovou schránku , to platí i pro přílohy, např účetní závěrku a výkaz zisků a ztrát, naopak to neplatí pro pojistné přiznání -2. důchodový pilíř, kde není správcem daně zajištěna příslušná podpora.
  • k zahraničním příjmům, kde se uplatňuje metoda vynětí , nelze poprvé v přiznání za rok 2014 uplatnit daňový bonus na dítě z tohoto typu příjmů.
  • daňový nerezident ze státu mimo EU, EHS nemůže uplatnit daňové zvýhodnění na děti a slevu na manželku, invaliditu…
  • „školkovné“ tj. sleva na dítě umístěné v zařízení péče o děti předškolního věku se v případě střídavé péče rodičů uplatní u každého z nich, resp. posoudí se každý rodič samostatně ( v roce 2015 jde o hodnotu ve výši minimální mzdy tj. max. 9.200 Kč/ rok/dítě).
  • daňový nerezident ze státu EU,EHS musí pro uplatnění slev na dani poprvé v přiznání za rok 2014 dokázat výši příjmů potvrzením od svého zahraničního správce daně ( kde je daňovým domicilem – viz povinná příloha k přiznání – tiskopis str. 4 ), jinak na slevu nemá nárok.
new1

Chystané změny v DPH

MF ČR projednává plán na třetí sazbu DPH 10%

Rozpočtový výbor ve sněmovně podpořil plán na novou sazbu DPH10%. Tato změna má být v platnosti od ledna 2015. Dětská výživa, léky a knihy by měly podléhat této nové sazbě DPH. Snížení cen po zavedení nové sazby je u zmíněných výrobků pro koncové zákazníky očekávaným dopadem.